içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Doping Cumhuriyeti

Sınavlar, seçimler, şampiyonluklar, madalyalar hepsi yalanmış

Doping Cumhuriyeti
Haberi Sesli Dinle

Atletizmde dünya ve Avrupa şampiyonalarında madalya kazanan Türk sporcuların neredeyse tümünün dopingli olduğu ortaya çıktı.

 

En son Türkiye ve Avrupa rekortmeni, olimpiyat gümüş madalyası sahibi Elvan Abeylegesse, Uluslararası Atletizm Federasyoları Birliği'nin yeni teknolojiyle geçmişe dönük doping testinde dopingli çıktı.

 

Şimdiye kadar AKP hükümeti döneminde doping kullandığı ortaya çıkan sporculardan bazıları aşağıda;

 

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan Aslı Çakır Alptekin, dopingli olduğu gerekçesiyle 8 yıl bütün müsabakalardan men edildi ve madalyası geri alındı.

 

2012 Avrupa şampiyonluğu, olimpiyat beşinciliği, 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası altın madalyası gibi başarıları olan Nevin Yanıt dopingli olduğu gerekçesiyle 2014 yılında 2 yıl men cezası aldı ve bütün rekorları silindi. Ayrıca 2012'den itibaren kazandığı madalyaları da elinden alındı.

 

Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru sahibi, 2004 Atina Olimpiyatları'nda Olimpiyat ve Dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Taylan, doping kullandığı gerekçesiyle 2012 yılında Uluslararası Halter Federasyonu tarafından 4 yıl men cezası aldı.

 

2005'te İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda bronz madalyanın sahibi olan Uslu'nun doping yaptığı ortaya çıktı ve sporu bıraktığını açıkladı.

 

2004 Atina Olimpiyatları'nda bronz ve 2008 Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Sedat Artuç, daha sonraki dönemde dopingli çıktı.

 

2001 Pekin Üniversite Yaz Oyunları'nda 1500 metre birinciliği, 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya, 2003 Paris Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gümüş madalya gibi müthiş başarılar elde ederek Türk spor tarihine geçen Süreyya Ayhan, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinde sakatlandığını açıkladı. Ardından sakatlık sürecinde dopingli madde kullandığı ortaya çıkan Süreyya Ayhan ömür boyu men cezası almıştı.

 

2004 Atina Olimpiyatları'nda çekiç atmada bronz madalya sahibi olan Eşref Apak, dopingli oldupu gerekçesiyle 2 yıl men cezasına çarptırıldı.

 

3 olimpiyat, 5 Dünya, 10 Avrupa şampiyonluğu bulunan, sayısız rekora imza atan Halil Mutlu 2005 yılında dopingli çıkmış ve 2 yıl men cezası almıştı.

 

2014 yılında Özbekistan'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda 97 kiloda bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan’ın doping yaptığı ortaya çıkınca  için madalyası geri alınmıştı.

Tarih: 02-04-2016

FACEBOOK YORUM
Yorum