içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Tv 10’da Felsefe ve Edebiyat Tartışması

Felsefeci-yazar Mehmet Akkaya’nın Epistemolojik Kopuş adlı kitabına ilişkin tartışmalar devam ediyor

Tv 10’da Felsefe ve Edebiyat Tartışması
Haberi Sesli Dinle

Tv 10’da “Editor” programında konuk olan Mehmet Akkaya, kitaptaki tezlerini sıraladı. programın sunucusu Medine Meral, programı açarken felsefeden hareket etti ve konu felsefenin gerekliliği üzerine yoğunlaştı.  Mehmet Akkaya’ya göre egemen sınıflar oldum olası felsefeye mesafeli duruyor. Çünkü Akkaya açısından felsefi bakışla gerçekliği kavramak ve onu aşmak söz konusu oluyor. Akkaya; felsefeyi sanat, politika ve bilimden ayıramayacağımızı da söylüyor.  Muzaffer Oruçoğlu’nun da telefonla katıldığı programda sürgünde edebiyatçı olmak konusunda da tartışmalar oldu.

 

Sunucu Medine Meral’in “dört büyükler”e dikkat çekmesiyle detaylanan programda Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Ruhi Su ve Yılmaz Güney de anıldı.  Epistemolojik Kopuş’ta Muzaffer Oruçoğlu ile bu sanatçılar arasında paralellik kuruluyor.  Nazım Hikmet, hapishanelerde kaldı, yurt dışında yaşamını yitirdi. Sabahatin Ali, Türkiye zindanlarından sağ çıksa da yurt dışına çıkarken katledildi. Ruhi Su da zindanlara konuldu, pasaport alamadığı için yurtdışındaki gerekli tedaviyi olamadığı için kanserden öldü. Yılmaz Güney’e de hapisler layık göründü. Özgürleştikten sonra o da yurtdışında yaşamını yitirdi. Akkaya’ya göre Oruçoğlu da bunlara benzer bir pozisyonda bulunuyor.

 

Programda Osmanlı-Türkiye romanı da tartışıldı. Akkaya, Türkiye romanının haritasını çıkararak Oruçoğlu’nun romanının yerini belirtmeye çalıştı. Tanzimat romanını Cumhuriyet romanı izledi. Ayrıca toplumsal gerçekçi denilen romancılar da bir ekol oluşturuyor. Oruçoğlu ise, Mehmet Akkaya’nın deyimiyle “diyalektik toplumcu gerçekçi” olarak niteleniyor.  Son olarak popüler romancılardan söz edilerek program tamamlandı.

 

TV 10 Frekans Bilgileri:

 

Uydu Adı: Türksat 3A

TV 10 Frekans: 12641

Polarizasyon: H - Yatay

Sembol: 30000

Fec: 2/3

 

Tarih: 01-05-2016

FACEBOOK YORUM
Yorum